Pekka Puska

Terveyden ja hyvinvoinnin puolesta

  • ETUSIVU
  • PEKKA PUSKA (BIO, CV)
  • KIRJOITUKSET/ARTICLES

Terveiden tilojen vuosikymmen

Kansanedustaja, prof. Pekka Puskan kommentit eduskuntakeskusteluun 28.11.2017

On hienoa, että pääministeri Juha Sipilä on tehnyt tällaisen aloitteen, että asiasta valmistellaan toimenpideohjelma ja että eduskunta keskustelee tästä tärkeästä asiasta.

Sisäilman homeongelmat julkisissa tiloissa on iso asia. Siihen tarvitaan vahvaa tutkimukseen pohjautuvaa tietoa, jota erityisesti THL kerää ja koordinoi, ja sen perusteella riittävät toimenpiteet niin valtakunnallisella kuin kunnallisella tasolla.

Asiaa on katsottava kokonaisvaltaisesti: Kaikki koetut ongelmat eivät johdu homeesta. On myös muita syitä ja ongelmia. Kaikkiin tulee puuttua ja hoitaa ongelmista kärsiviä asianmukaisesti.
Hyvän uudisrakentamisen ohella tarvitaan myös muita toimia. On kehitettävä ja jalkautettava hyviä toimintatapoja.

Erittäin tärkeää tässä on ihmisten luottamuksen rakentaminen sisäilma-asioissa. Tärkeää ei ole vain, miten asia on, vaan myös miten se koetetaan ja siihen luotetaan. Avoin hyvä tiedottaminen on tärkeää.

Lopuksi on muistettava, että kun yleensä puhutaan julkisista tiloista, unohdetaan heloposti Suomen kodit, joista monissa on erilaisia sisäilmaongelmia, joihin myös tarvitaan tutkittua tietoa ja ohjeita.

Kategoriassa: Kirjoitukset ja linkit

PEKAN KIRJOITUKSIA, LINKKEJÄ JA KOMMENTTEJA

Lyhytterapia työterveyshuollon piiriin

Juhlapuhe Pohjois-Karjala projektin 50-vuotisjuhlassa (6.4.2022)

Commentary: Is the social role of smoking changing?

Asiantuntijalausunto ja tieteellinen mielipide ovat eri asioita

Terveysverot vähentävät elintarvikkeiden epäterveellistä kulutusta

Sokerivero ei ole vaikea (16.11.2021)

Toimenpiteisiin terveyserojen vähentämiseksi

Terveyttä vai juridiikkaa koronatorjunnassa?

Väestön lihavuus laskuun! Laihdutusta vai elintarvikepolitiikkaa – keppiä vai porkkanaa?

Päihdepolitiikka tienhaarassa

Pekka ja Kofi Annan.

Pekka vaalitilaisuudessa Itäkeskuksessa 7.3. PKN-basisti Sami Helteen kanssa.

Mökkirannassa.

PEKKA PUSKA @ TWITTER

  • Tupakkatuotteita (ml. sähkötupakka) säännellään voimakkaasti ja markkinointi kielletty. Nuuskan myynti kokonaan kie… https://t.co/XJnlNFSKwp
  • RT @ARytivaara Kaikki keinot käyttöön mielenterveyshäiriöiden ehkäisyyn ja lyhytterapia työterveyden palveluihin: ”Kokemusten muka… https://t.co/EZM5lNsvra
@PekkaPuska1

Viimeisimmät artikkelit

  • Lyhytterapia työterveyshuollon piiriin
  • Juhlapuhe Pohjois-Karjala projektin 50-vuotisjuhlassa (6.4.2022)
  • Commentary: Is the social role of smoking changing?
  • Asiantuntijalausunto ja tieteellinen mielipide ovat eri asioita
  • Terveysverot vähentävät elintarvikkeiden epäterveellistä kulutusta
  • Sokerivero ei ole vaikea (16.11.2021)
  • Toimenpiteisiin terveyserojen vähentämiseksi
  • Terveyttä vai juridiikkaa koronatorjunnassa?
Sähköposti: pekkapuska@pekkapuska.fi ⋅ Twitter: @PekkaPuska1 ⋅ Copyright © Pekka Puska